Mikołaj 2018

10 grudnia odwiedził nasze przedszkole Święty Mikołaj. Dotarł On do naszego przedszkola dzięki niezawodnym strażakom, którzy przywieźli Mikołaja wozem strażackim. Przedszkolaki były bardzo przejęte, bo przecież tak wyjątkowego gościa witają raz w roku...
W podziękowaniu za prezenty dzieci zaprezentowały Świętemu Mikołajowi wiersze i piosenki. Radości nie było końca, tym bardziej że oprócz indywidualnych niespodzianek, Święty Mikołaj podarował ogromne worki prezentów dla każdej z grup. Dzieci miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Podczas pożegnania wielu przedszkolakom trudno było rozstać się z ukochanym gościem .Bardzo dziękujemy świętemu Mikołajowi za wspaniałe prezenty i oczywiście już dziś zapraszamy by odwiedził nas za rok.
Specjalne podziękowania składamy również pomocnikom Świętego Mikołaja- Strażakom i Rodzicom

Wyjazd na bajkę do Łososiny Dolnej " Jemiołuszek- świąteczny duszek"

"Patrząc na wysokie, przydrożne drzewa zobaczysz czasami wplątaną w gałęzie zieloną czuprynkę. To jemioła. Ale jeśli wpatrzysz się w nią dokładniej, zobaczysz maleńkiego leśnego elfa o imieniu Jemiołuszek."

To właśnie na opowieść o Jemiołuszku  7 grudnia do Centrum Kultury w  Łososiny Dolnej wybrały się dwie grupy " Motylki" i "Promyczki " pod opieką Pani Dyrektor i wychowawców. Aktorzy z Warszawskiego Teatru Edukacyjnego zachwycili małych widzów przedstawiając bajkę o przyjaźni i radosnym oczekiwaniu na święta.  Całość oprawiona była piękną dekoracją i kolorowymi kostiumami. Piosenki i kontakt z publicznością sprawił że czas szybko nam upłynął. Dzieci wróciły  do przedszkola zachwycone przedstawieniem.

Z wizytą w CKSiT w Żegocinie

4 grudnia najstarsze dwie grupy „ Motylki” oraz „ Promyczki” wybrały się wraz z wychowawcami z wizytą do Centrum Kultury Sportu i Turystyki do Żegociny.  Pan Czesław Pączek oprowadził dzieci po Izbie Regionalnej, która odkryła przed dziećmi wspaniałe, cenne i zapomniane przedmioty z minionej epoki, dzieciom zupełnie obce jak tarka do prania ubrań, kołowrotek, lampa naftowa czy  cepy. Dzieci wsłuchiwały się i zadawały mnóstwo pytań panu Czesławowi, a on z radością na wszystkie pytania „ dociekliwych” odpowiadał.                            Do krainy bajek, opowieści, legend zabrała nas pani bibliotekarka, z którą dzieci miały okazję porozmawiać. Przybliżyła ona dzieciom sposób korzystania ze zbiorów biblioteki i zachęcała do  dołączenia do grona „ małych czytelników biblioteki”.

Na koniec dzieci mogły podziwiać  obrazy na wystawie „ Ta ziemia żyje w mym sercu” Pani Teresy Mrugacz. Z zachwytem oglądaliśmy martwą naturę, pejzaże, malunki na drewnie. To było przedpołudnie pełne wrażeń.

Teatrzyk Eden ze spektaklem "Mikołaj z Miry"

Dnia 30 listopada popołudniem nasze przedszkole odwiedził znany  Teatrzyk Eden z Wieliczki z występem pt „ Mikołaj z Miry”. Aktorzy zabrali małych widzów do  miasta Miry, gdzie urodził się Święty. Aktorzy zaangażowali dzieci tańcem, przedszkolaki pomagały pakować prezenty świętemu Mikołajowi. Występ ten wpisuje się w piękny czas oczekiwania na Świętego Mikołaja.

Andrzejki 2018

29 listopada w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki. By tradycji stało się zadość, dzień upłynął pod znakiem wróżb i zabaw. Na początku dzieci poznały legendę o  Św. Andrzeju  i Św. Katarzynie  a następnie mogły się dowiedzieć  kim zostaną w przyszłości, jak będzie miała na imię  ich sympatia, kto pierwszy zmieni stan cywilny, itd.  Mogły też wylosować             „ Gwiazdkę św. Andrzeja” z miłym słowem .Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru przedszkolnego.

Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim dzieciom wielu emocji i niezwykłych przeżyć. Było bardzo wesoło. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Bombka choinkowa techniką decoupage

Decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa).

To właśnie tą techniką dzieci z naszego przedszkola 20 listopada ozdabiały drewnianą bombkę choinkową. Wymagało to od nich dużego skupienia, precyzji, dokładności oraz cierpliwości, gdyż ta technika jest dość „wymagająca”. Na zajęciach  prowadzonych przez znawcę tematu, pojawiły się też mamy naszych podopiecznych. Wszyscy poradzili sobie znakomicie i przepiękne bombki pewno zwisną na niejednej choince w domu, naszych przedszkolaków.

Tydzień „Małego Patrioty”

W dniach od 5 do 9 listopada, w naszym przedszkolu prowadzony był cykl zajęć pt.: „Tydzień Małego Patrioty”, poświęcony uczczeniu 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nauczycielki ze wszystkich grup przedszkolnych przygotowały bardzo ciekawe i barwne prezentacje multimedialne, rekwizyty,  filmiki, niespodzianki, dzięki którym  mogliśmy wyruszyć w podróż po naszej pięknej Ojczyźnie.

Naszym pierwszym przystankiem było miasto Zakopane - stolica Tatr. Dzięki prezentacji dzieci zapoznały się z urokami Zakopanego, poznały legendę „Uśpionego Rycerza”, mogły przymierzyć strój góralski oraz sprawdzić co kryje plecak „ prawdziwego turysty”.

Następnego dnia wybraliśmy się do  stolicy naszego kraju Warszawy. Dzieci wysłuchały legendy o Warsie i Sawie, zobaczyły Pałac Kultury, oraz dowiedziały się gdzie urzęduje Prezydent naszego kraju.

Ostatnim przystankiem był Kraków  - usłyszeliśmy  hejnał z Wieży Mariackiej, sprawdziliśmy gdzie mieszka smok wawelski, oraz spróbowaliśmy krakowskich obwarzanków .

Każda z grup w swojej sali przygotowała piękne kąciki patriotyczne, które przybliżają dzieciom symbole oraz barwy narodowe, oraz uczą szacunku i odpowiednich postaw, wobec wartości narodowych.