Dzień Mamy i Taty 2023

„Drodzy rodzice bardzo Was kochamy,

Dziękujemy za Wasz uśmiech,

który ogrzewa nas w różnych chwilach życia,

a najbardziej dziękujemy Wam za to, że jesteście.”

 Maj to piękny, wiosenny miesiąc, w którym swoje święto mają nasi Rodzice. Z tej okazji w naszym przedszkolu przez dwa dni dzieci prezentowały swoje talenty, przed swoimi ukochanymi Rodzicami. 24 maja w przedszkolu zagościli rodzice najmłodszych dzieci z grup: ISKIEREK, SŁONECZEK I GWIAZDECZEK. Pierwsze na scenie zagościły Iskierki, które zabrały miłych gości na wiosenną łąkę. Kogóż tam nie było!: barwne motylki, pszczółki, żabki. Tańce i wierszyki najmłodszych wychowanków Pani Madzi, zachwyciły rodziców. Następnie scena wypełniła się Słoneczkami oraz Gwiazdeczkami, których przygotowały Pani Karolina i Pani Monika. Mali artyści połączyli siły i wspólnie zaprezentowali się na scenie. Pięknie recytowały wiersze oraz doniośle śpiewały piosenki dla swojej mamy i taty. Chłopcy w cylindrach, jak przystało na prawdziwych mężczyzn, wykonali układ na krzesełkach. Na koniec scena zamieniła się w kobiecy butki, nie zabrakło butów, korali , apaszek, szminek, torebek i  lusterek w których „ przebierały małe kobiety” . Rodzice gromkimi brawami podziękowali za wspaniałe występy. Po gromkim 100 lat, drodzy rodzice mogli skosztować pyszności przygotowanych specjalnie na tą okazję.  

25 maja scena przedszkolna należała do PROMYCZKÓW I MOTYLKÓW.  Promyczki zabrały Rodziców do krainy bajki o " Kopciuszku". Dzieci zaprezentowały swe zdolności aktorskie, piękne stroje oraz rekwizyty. Następnie zatańczyły dla rodziców do utworów z lat 90'. Nie zabrakło wierszy i piosenki dla Rodziców które przygotowała Pani Ula. Na koniec pięknymi dostojnymi układami tanecznymi,przygotowanymi przez Panią Ewę, zaprezentowała się grupa Motylki,przenosząc Rodziców w świat melancholijnej, pięknej muzyki. Motylki na koniec " pofrunęły"  na majową łąkę,pełną kwiatów, żabek, biedronek.... Nie zabrakło również wierszy i piosenek dla Rodziców oraz gromkiego Sto lat. Na Rodziców czekał również słodki poczęstunek.

Mama i Tata to najukochańsze osoby w życiu dziecka. Żadne słowa nie oddadzą tego, kim są dla swoich pociech. Dzień Matki i Dzień Ojca to czas, by wyrazić podziękowanie i wdzięczności za rodzicielską miłość, troskę i opiekę.

FOTORELACJA Z WYSTĘPÓW GRUPY: ISKIERKI, SŁONECZKA, GWIAZDECZKI

https://photos.app.goo.gl/T5crm2xQw8MsDTY98

 

FOTORELACJA  Z WYSTĘPÓW GRUPY:  PROMYCZKI, MOTYLKI

https://photos.app.goo.gl/4N4PHuFB1tH2W6Nz9

 

XIV Gminny Przegląd Tańca " Roztańczone Przedszkolaki"

 '' Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia, jest samym życiem. "- Havelock Ellis 

18 maja 2023r  w sali widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie  odbył się XIV Gminny Przegląd Tańca „Roztańczone Przedszkolaki", którego organizatorem było nasze przedszkole. Na scenie swoje umiejętności taneczne prezentowały przedszkolaki z terenu całej gminy. Poziom ich umiejętności zachwycił wszystkich zgromadzonych gości m.in. Wójta Gminy Żegocina, Pana Wojciecha Wronę, Dyrektorów Szkół i Przedszkoli oraz Rodziców. Po oficjalnym przywitaniu gości wystąpiła grupa „Motylków” z walcem powitalnym „Noce i dnie”, a następnie przedszkolaki z Bytomska w bajkowym  klimacie z „Tańcem Minionków”, przygotowanym przez Panią Izabelę Kukla. Kolejno wystąpiły przedszkolaki z Łąkty Górnej z miksem tańców „Chocolate" i "Rock", przygotowanym przez Panią Małgorzatę Machaj. Następnie grupa przedszkolaków z Rozdziela w pięknej wiosennej odsłonie, prezentując taniec do utworu Roberta Gazy „Warm rain"- oddech wiosny, przygotowanym przez Barbarę Frączek-Orzeł. Na koniec wystąpiły dwie grupy przedszkolaków z Żegociny, grupa „Motylki” w dostojnym  tańcu Sanawe „Angel of Wishes”- życzenia anioła i na koniec grupa „Promyczki” w klimacie lat ’90 w miksie tańców dyskotekowych  Backstreet Boys –„I Want It That Way”oraz Spice Girls-„Wanabe” a na koniec  "Iko Iko" Justina Wellington. Podsumowania spotkania dokonał Pan Wójt Gminy Żegociny, który z zachwytem wypowiadał się o zdolnościach i umiejętnościach dzieci – najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Wręczył  także poszczególnym grupom puchary, dyplomy,  medale i  upominki. Po wręczeniu nagród na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców dzieci z grupy Motylków oraz wspaniała zabawa z animatorem Panią Karoliną Matras.                 

Dziękujemy wszystkim gościom, rodzicom i sponsorom, dzięki którym uroczystość ta mogła mieć tak wspaniały i wzruszający przebieg.

 

Poniżej linki z występów grup:

Motylków 

https://drive.google.com/file/d/15d3DXhDHmhg6S2nYQQdRZYFJwpXopPW9/view?usp=share_link

 

https://drive.google.com/file/d/16WoUXjB53vd-lc66P8qrAgQI3-r-14lR/view?usp=share_link

Promyczków

https://drive.google.com/file/d/16Y7TkAqSAY5dkXj8EhWkOzvEFxSX0c3x/view?usp=share_link

Wizyta Motylków i Promyczków w szkole muzycznej

19 maja Promyczki i Motylki uczestniczyły w „Audycji Muzycznej” zorganizowanej w
Szkole Muzycznej I stopnia w Żegocinie. Dzieci zapoznały się z budową i brzmieniem różnych instrumentów oraz mogły posłuchać jak grają na nich uczniowie szkoły muzycznej – często absolwenci naszego przedszkola.
Przedszkolaki same mogły spróbować gry na wybranych instrumentach; co okazało
się być wcale nie łatwym zadaniem.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie do szkoły. Była to niezapomniana lekcja muzyki.

Dyżur wakacyjny 2023

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 0050.607.2023.Z Wójta Gminy Żegocina z dnia 9 marca 2023 r. w sprawie ustalenia terminów przerw w funkcjonowaniu przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina


Przedszkole Publiczne w Łąkcie Górnej zapewnia dzieciom zajęcia opiekuńcze w terminie:
od 3 lipca do 17 lipca 2023 r.

 

Przedszkole Publiczne w Żegocinie zapewnia dzieciom zajęcia opiekuńcze w terminie:
od 18 lipca do 31 lipca 2023 r.

 

Oddział Przedszkolny w Rozdzielu zapewnia dzieciom zajęcia opiekuńcze w terminie:
od 1 sierpnia do 11 sierpnia 2023 r.

 

Oddział Przedszkolny w Bytomsku zapewnia dzieciom zajęcia opiekuńcze w terminie:
od 14 sierpnia do 25 sierpnia 2023 r.

 

Na dyżur wakacyjny do przedszkola przyjmowane są dzieci obojga pracujących rodziców /opiekunów prawnych/.

Zgłoszenia dziecka do udziału w zajęciach opiekuńczych należy dokonać poprzez wypełnienie karty zgłoszenia i złożenie w Przedszkolu, do którego będzie uczęszczało dziecko w terminie:

od 01 czerwca do 16 czerwca 2023r. do godz. 15.00

 

Opłatę za wyżywienie i pobyt dziecka należy uregulować bezgotówkowo w terminie do 30 czerwca 2023r. Za dni nieobecności dziecka w czasie dyżuru nie będzie zwrócona wpłacona należność.

Dzienna stawka żywieniowa: 9 zł za 2 posiłki, 10 zł za 3 posiłki i 1 zł za każdą godzinę pobytu poza realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego. W celu uzyskania informacji o wysokości opłaty należy skontaktować się z Intendentem przedszkola.

 ZARZĄDZENIE

 KARTA ZAPISU

 

Konkurs Recytatorski " Polscy Poeci Dzieciom"2023

W dniu 08.05. 2023 r. w naszym przedszkolu przeprowadzony został konkurs recytatorski  „Polscy Poeci Dzieciom ". Celem konkursu było: przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów , rozwijanie zdolności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz oswojenie przedszkolaków przed szerszą publicznością. Chętne do udziału w konkursie dzieci przygotowywały się do niego pod okiem swoich rodziców. Do konkursu recytatorskiego przystąpiło 19 przedszkolaków. Konkurs przygotowały nauczycielki: Pani Magdalena Wiśniowska oraz  Pani Urszula Morydz. Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia krótkiej inscenizacji wokalnej utworu Jana Brzechwy pt. "Kwoka" .  Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały dyplomy, książki oraz drobne upominki. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu,  przedszkolakom za piękne występy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt - Bezpieczny (NIE) DUŻY! 2023

28 kwiecień - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. To właśnie w ten dzień już po raz drugi dwie najstarsze grupy z naszego Przedszkola wzięły udział w Projekcie „Bezpieczny (Nie) Duży”. Celem projektu było uświadomienie dzieciom potrzeby stosowania się do różnych zasad bezpieczeństwa w tym zasad obowiązujących w miejscu pracy, szerzenie wiedzy na temat przeciwdziałania wypadkom w pracy oraz pobudzenie do refleksji dorosłych osób z otoczenia dziecka na potrzebę zachowania bezpieczeństwa przy pracy. Promyczki i Motylki na ten dzień przyniosły do przedszkola kamizelki odblaskowe, kaski, ochronne okulary, nauszniki itd. Dzięki tym przedmiotom zajęcia były ciekawsze i interesujące, a dzieci dowiedziały się jak ważna w pracy jest odzież ochronna oraz znajomość przepisów BHP. Zdjęcia z przeprowadzonych zajęć oraz uzupełnione przez Rodziców anonimowe testy bezpieczeństwa, zostały przesłane na konkurs.

Popołudniowe spotkanie z bajką

4 maja grupę „Motylków” odwiedzili, wraz z mamą, starsi koledzy z klasy pierwszej: Tymon i Maks. Chłopcy przeczytali dzieciom kilka opowiadań w ramach „popołudniowych spotkań z bajką”. Koledzy podarowali przedszkolakom kilka swoich książek oraz fajne gry i układanki. Za obdarowanie nas wspaniałymi prezentami bardzo dziękujemy. Grupę „Słoneczek” odwiedziło z kolei starsze rodzeństwo naszych przedszkolaków. Bartek i Bartosz również przeczytali swoim młodszym kolegom kilka znanych baśni. Zarówno dla naszych przedszkolaków, jak i starszych kolegów ze szkoły, było to miłe popołudnie, pełne uśmiechu, wspólnej zabawy i wspomnień.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Dzieci z grupy "Iskierek", "Słoneczek" i ,"Gwiazdeczek" odwiedziły Bibliotekę w Szkole Podstawowej w Żegocinie, gdzie czekała na nas Pani Dyrektor Anna Rogala i Pani Anna Maurer. Przedszkolaki dowiedziały się od Pani Ani, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

Ratownicy medyczni w przedszkolu

26 kwietnia odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z ratownikami medycznymi. Celem zajęć przeprowadzonych przez ratowników medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na samym początku Ratownicy pokazali dzieciom  jak wygląda strój, w którym pracują na co dzień, wyjaśnili również na czym polega ich praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Serdecznie dziękujemy Ratownikom z Centrum Zdrowia Rodziny RatMedica z Trzciany za przybycie do naszego przedszkola i wspaniałą, pouczającą lekcję pierwszej pomocy.