Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia Przedszkola

Historia Przedszkola

Historia Przedszkola w Żegocinie sięga prawdopodobnie  1947 r. Wtedy było ono prowadzone przez Caritas, a kierowała nim Małgorzata Lubojańska. W 1962 roku Przedszkole przeszło pod opiekę państwa, pierwszą kierowniczką została Zofia Klimaj, która pełniła później funkcję dyrektora. Pani mgr Genowefa Zofia Wach kierowała przedszkolem przez 40 lat.  Pracę swoją rozpoczęła w warunkach bardzo trudnych: budynek zniszczony i zaniedbany, brak pomocy dydaktycznych i początkowo niechętny stosunek rodziców do nowej placówki. Jednak już wkrótce do przedszkola zapisano 30 dzieci. Został wybrany pierwszy Komitet Rodzicielski. Rok 1963 został zakończony pełnym sukcesem, przedszkole zostało docenione, a także zdobyło sojuszników nie tylko w rodzicach ale i w zakładach pracy skupionych na terenie Żegociny.

 

1963r. – wydłużono czas pracy przedszkola z 5 godzin do 9.

 

1965r. – zwiększa się liczba dzieci w przedszkolu – z braku miejsc nie przyjęto 15 dzieci.

 

1968r. – do przedszkola uczęszcza 40 dzieci, a chętnych jest o wiele więcej. Kierowniczka marzy o nowym przedszkolu.

 

1969r. – Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej, Pan Leopold Grabowski podejmuje starania o budowę nowego przedszkola. Rozpoczynają się wstępne prace. Przedszkole będzie zlokalizowane obok szkoły podstawowej.

 

06.01.1972r. odbyło się uroczyste przekazanie nowego budynku Przedszkola, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Od tego czasu skupiono się głównie na urządzaniu pomieszczeń oraz na zagospodarowaniu podwórka. Do przedszkola uczęszczało już 70 dzieci.

 

28 grudnia 2001 roku uroczyście pożegnano długoletnią dyrektorkę, Panią mgr Genowefę Zofię Wach. W uroczystości uczestniczył Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie Pani mgr Jolanta Hołubińska – Kalinowska, Wójt Gminy Żegocina Pan mgr Jerzy Błoniarz oraz dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu Gminy Żegocina. Relacja z uroczystości: http://www.zegocina.pl/oswiata/ppzegocina/wach.htm

 

Od stycznia 2002r. do 31 sierpnia 2002 r. obowiązki dyrektora pełniła nauczycielka powołana na to stanowisko przez Wójta, pani Irena Hejmo.

 

Od 1 września 2002r. dyrektorem Przedszkola jest Pani mgr Urszula Wiśniowska, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Przedszkola Publicznego w Żegocinie, ogłoszony przez Wójta Gminy Żegocina. W wyniku bardzo dobrej współpracy z Samorządem oraz życzliwości Pana Wójta i Radnych udało się wspólnie przeprowadzić bardzo wiele remontów, wymienić stolarkę drzwiową i okienną, przebudować dach z płaskiego na dwuspadowy, zmodernizować plac zabaw i ogrodzenie  oraz utworzyć w 2008r. trzeci Oddział dla dzieci 3,4 letnich.

Data dodania: 2023-10-09 09:59:08
Data edycji: 2023-10-09 10:04:58
Ilość wyświetleń: 290

Dzieci będą pamiętać Cię nie dzięki rzeczom materialnym, które im zapewniłeś, ale dzięki uczuciom, którymi je obdarzyłeś

Richard.L. Evans/

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej