Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola

Załącznik  nr 1 do Zarządzenia nr 2/2024/2025
Dyrektora Przedszkola Publicznego w Żegocinie
z dnia 22 sierpnia 2024 r.    

 

 Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.  



  1. Przedszkole czynne jest w godzinach od 7.00- 16.00
  2. Niedozwolone jest zostawienie dzieci przez rodziców (prawnych opiekunów) przed przedszkolem bądź na korytarzu, dziecko należy przyprowadzić bezpośrednio do sali zajęć.



  1. Rodzice (prawni opiekunowie) informują nauczyciela o przyprowadzeniu

i odbiorze dziecka – nauczyciel, pomoc nauczyciela musi widzieć i wiedzieć, kto przyprowadził dziecko do sali. 



  1. Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe.



  1. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan wskazuje, że nie jest ono zdrowe. 



  1. Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego informacji wynika, że dziecko może być chore. W przypadku, kiedy temperatura dziecka wskazuje na stan podgorączkowy lub chorobowy nauczyciel odmawia przyjęcia dziecka do grupy. 



  1. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia  do sali. 



  1. Rodzice (prawni opiekunowie) przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola

i są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola  do domu.



  1. Dopuszcza się możliwość odbierania dziecka przez osobę dorosłą, zdolną do podejmowania czynności prawnych, upoważnioną na piśmie przez rodziców. Upoważnienie takie jest ważne przez cały rok szkolny uczęszczania dziecka do przedszkola. Może ono w każdej chwili zostać odwołane bądź zmienione.



  1. Pisemne upoważnienia do odbioru dzieci znajdują się u wychowawców grup.



  1. Nauczyciel w razie najmniejszej wątpliwości, ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości. 



  1. Jeżeli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców (prawnych opiekunów) i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.  



  1. Przedszkole nie przyjmuje próśb rodziców ( prawnych opiekunów) co do odbioru dziecka zgłaszanych za pośrednictwem „smsa” czy rozmowy telefonicznej (bez podpisanych oświadczeń i zgód).



  1. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.



  1. O przypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie zostać poinformowany dyrektor przedszkola.



  1. Rodzice (prawni opiekunowie) biorą pełną odpowiedzialność za dziecko

w momencie odebrania dziecka z sali bądź z terenu przedszkola np. z placu zabaw. 



  1. Przy odbieraniu dziecka z przedszkolnego placu zabaw wymaga się od rodziców (prawnych opiekunów), aby zawsze zgłosili nauczycielowi fakt odebrania dziecka. 



  1. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców (prawnych opiekunów) o zaistniałym fakcie.



  1. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.



  1. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim. 

 

 

 

 

Procedura postępowania w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola.

  1. W przypadku wystąpienia obiektywnych, nieprzewidzianych wcześniej trudności lub zdarzeń losowych, osoba mająca odebrać dziecko, winna niezwłocznie, telefonicznie poinformować pracowników przedszkola o późniejszym odbiorze dziecka

(tj. po godz.16. 00.) Ponadto osoba ta powinna podjąć odpowiednie kroki w celu jak najszybszego odebrania dziecka przez nią lub inną osobę upoważnioną.

  1. W przypadku braku wiadomości na temat spóźnienia się osoby mającej odebrać dziecko, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców (opiekunów prawnych) lub osoby upoważnione do odbioru dziecka o zaistniałym fakcie.
  2. W przypadku, gdy pod wskazanym numerem telefonów (praca, dom, telefon komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (opiekunów prawnych) lub osób upoważnionych nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 0,5 godziny.
  3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzje o poinformowaniu Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka.
  4. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.

 

  Postanowienia końcowe :

  1. Z procedurą dotyczącą przyprowadzania i odbierania dzieci w Przedszkolu Publicznym w Żegocinie, zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola.
  2. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników Przedszkola .
  3. Do przestrzegania zapisów niniejszej procedury zobowiązani są również rodzice, opiekunowie prawni i osoby upoważnione przez nich.

 

Data dodania: 2024-09-25 22:18:13
Data edycji: 2024-09-25 22:19:55
Ilość wyświetleń: 66

Dzieci będą pamiętać Cię nie dzięki rzeczom materialnym, które im zapewniłeś, ale dzięki uczuciom, którymi je obdarzyłeś

Richard.L. Evans/

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej