RUCH STYMULUJE ROZWÓJ MOWY DZIECKA

W październiku na terenie przedszkola rozdawano ulotki dotyczące rozowoju motoryki dużej i jej wpływu na kształtowanie się umiejętości związanych z mową i wymową u dzieci.

Podajemy Państwu jeszcze kilka dodatkowych informacji, które pomogą Wam spojrzeć w nowy sposób na postawę i formy ruchu u Waszych pociech.  Nadal zachęcamy do zabierania broszurek, które jeszcze są dostepne w szatni przedszkola.

Ruch to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka, a rozwój motoryki dużej i małej ma ogromne znaczenie dla rozwoju fizycznego, społecznego, psychicznego i poznawczego.

Odpowiednia ilość ruchu wpływa na wzrost i uwapnienie kości, polepsza krążenie krwi i ukrwienie mięśni, dzięki czemu zapewnia dziecku prawidłowy rozwój fizyczny.
Dzieci, które lepiej radzą sobie pod względem motorycznym łatwiej wchodzą w relacje z innymi, są bardziej odważne i pewniejsze siebie, co pozytywnie rzutuje na rozwój psychiczny.
Zabawy ruchowe stymulują rozwój mowy i mają znaczenie dla rozwoju prawidłowego chwytu pisarskiego.

Ale przede wszystkim ruch to ZABAWA. A dziecko rozwija się właśnie poprzez zabawę i wchodzenie w relacje z drugą osobą.

W przypadku, gdy w rozwoju dziecka coś nas zaniepokoi, warto zgłosić się po pomoc. Rodzice mają do wyboru wielu specjalistów, w zależności od problemu, z jakim boryka się ich dziecko.

• Logopeda – do logopedy należy się zgłosić w przypadku nieprawidłowości w rozwoju mowy. Logopeda podczas zajęć na pewno wspomoże również rozwój motoryki dużej i małej.
  • Fizjoterapeuta – w przypadku, gdy rozwój ruchowy dziecka nie przebiega zgodnie z normami rozwojowymi lub gdy w przebiegającym rozwoju zauważymy nieprawidłowości warto zgłosić się do fizjoterapeuty.
  • Pedagog – pedagog z pewnością wspomoże prawidłowy rozwój motoryczny. To również odpowiednia osoba, do której należy zgłosić się w przypadku, gdy u dziecka pojawią się nieprawidłowości w rozwoju społecznym, emocjonalnym.
  • Dietetyk – zdarza się, że przyczyną zaburzonego rozwoju motoryki jest nieprawidłowa dieta i waga dziecka. W takim przypadku należy skonsultować się z dietetykiem.
  • Terapeuta integracji sensorycznej – czasami trudności w obrębie motoryki dużej i małej mogą być związane z zaburzeniami integracji sensorycznej. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc terapeutę integracji sensorycznej.

Data dodania: 2023-11-13 19:01:34
Data edycji: 2023-11-13 19:32:12