Ikona powiększania tekstu
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień ten ustanowiony został przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku.

Zdrowie psychiczne jest istotnym aspektem naszego ogólnego zdrowia. Jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia - zdrowie psychiczne to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Obecnie zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Wzrost ryzyka zachorowań jest związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem, jak również długotrwałym brakiem wypoczynku. Zaburzenia psychiczne mają wpływ na pogorszenie funkcjonowania zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Należy pamiętać, że troska o zdrowie psychiczne jest ważna  na każdym etapie rozwoju człowieka, szczególnie jednak w okresie dzieciństwa i dorastania.

W naszym przedszkolu pracuje bardzo dobrze przygotowana kadra nauczycieli i specjalistów, którzy każdego dnia czuwają nad prawidłowym rozwojem Państwa pociech. Organizowane są zajęcia profilaktyczne dotyczące   m. in. zdrowego odżywiania, higieny zdrowia psychicznego, przeciwdziałania agresji i przemocy. Dzieci mogą także uczestniczyć w zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.

Drodzy Rodzice, Was również zachęcamy do dbania o prawidłowy rozwój psychiczny Waszych dzieci. Prosimy także abyście i Państwo zadbali o samych siebie – swoje ciało i mózg. Realizacja tego zadania jest możliwa miedzy innymi poprzez:

• zdrowe odżywianie,
  • aktywność fizyczną,
  • dbałość o nawiązywanie i utrzymywanie prawidłowych relacji z innymi,
  • umiejętne wyrażanie swoich emocji,
  • docenianie samego siebie,
  • życzliwość w stosunku do innych ludzi,
  • czy rozwijanie swoich pasji.
  • Nie zapominajmy także o codziennym wypoczynku!

Dbajmy o siebie nie tylko w tym dniu, ale i na co dzień .

Zachęcamy do zapoznania się z interesującym artykułem „Ze Zdrowiem” nr 5, powstałym dzięki współpracy NFZ z Fundacją eFkropka,            w ramach Forum Organizacji Pacjentów. Znajdą w nim Państwo informacje dotyczące zapobiegania, jak i rozwiązywania problemów natury psychicznej. Tematem przewodnim tego magazynu jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Oto link do artykułu:

Jeśli potrzebujesz pomocy lub widzisz, że ktoś inny jej potrzebuje, a nie wiesz co zrobić, możesz zadzwonić na znajdujące się w zakładce numery telefonów zaufania.

Data dodania: 2024-10-10 23:07:54
Data edycji: 2024-10-13 10:31:32